Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Zayıflamak ve Güzelleşmek İçin Venüs Diyeti

27.06.2012
394

Çok azil kilo vermeye, zayıflamya  ve plaj için canlı ve dinç görünmek istiyorum diyenler için… tam size göre bir diyet var. Zayıflatan ve güzelleştiren venüs diyeti. Bu konuda uzman  Beslenme Uzmanı Dr. Nihat Güvenvenüs diyeti yaparken dikkatli olunması gereken noktaları ve detayları anlattı.

Venüs diyetinin birkaç ayda bir tekrarlanmasının kilo kontrolü için çok zorlayıcı olmayan ve etkili bir yöntem. Venüs diyeti; başlangıçta düşük kalorili beslenme düzeninden başlar ve sık sık atıştırma ihtiyacına yol açan insülin direncini kırmaya yönelik çalışır.


Genellikle kilo fazlası olanlar 5 kilodan fazlasını vermek isteyeceklerdir. Bu kişiler için iki haftadan sonra daha dengeli ve bir miktar kalori artırarak diyet devam ettirilir. Her gün akşam 18.00- 22.00 saatleri arasında yapılacak 1 saatlik tempolu yürüyüş Venüs diyetinin etkinliğini önemli derecede artırır. Diyet süresince günde en az 2,5 litre su tüketilmelidir.

Kilo kontrolü içn mükemmel  bir diyet olan venüs diyeti ile her ayda bir yapmanız kilo kontrolü için sizi zorlamayacaktır.  Venüs diyetinin en önemli özelliği düşük kalorili beslenme alışkanlığından başlar ve sık sık atıştırma yapmanızı sağlayan insülin direncini kırmya çalışır. Bu diyetle kilo fazlası olanlar 5 kilodan daha fazla kilo vermeyi isteyecektir. Bu kişiler için iki haftadan sonra beslenme alışkanlığını dengeli beslenme ve biraz kalori artırarak beslenmesini sağlayarak diyete devam edilir.

 Venüs Diyeti yaparken bunlara dikkat edin!

 • Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Daha çok sizin de evde hazırlayabileceğiniz tarzda hazırlanmış gıdaları tercih edin.
 • Gazlı içeceklerden kaçının. Bunların light olanları da çok tercih edilmemelidir.
 • Öğünleri atlamayın. Üç ana öğünü muhakkak yiyin. Akşam öğünü geç saate kalacak ise ya erken yiyin. Geç saate kaldığında bir kase  çorba+salata ya da bir tabak sebze yiyin.
 • Protein alın. Protein tüketiminden fedakarlık yapmayın. Besin piramidine göre yiyeceklerimizin %15-20’si yağlardan %20-25 proteinlerden ve %55-60 karbonhidratlardan oluşmalıdır. Ancak bu gün içinde hareket eden, ağırlık taşıyan insanlar dikkate alınarak oluşturulmuş bir tablodur. Eğer durağan yaşıyor, yani fazla hareket etmiyorsanız; yağlar, karbonhidratlar ve şeker kullanımınız bu oranların altında olmalı ancak proteinden fedakarlık yapmamalısınız, protein vücudun yapı taşıdır.
 • Size zarar verecek sıcak içeceklerden uzak durun.Çay-kahve tüketimini azaltın. Çay ve kahve içlerindeki diüretik (sıvı attırıcı maddeler) nedeniyle faydalı sıvı değildir, bunlar sınırlanmalıdır.
 • Ana yemek öğünlerinin arasına karbonhidrat (bisküvi, kek, kurabiye, tost, simit gibi şeyler) tüketmeyin. Bu aralara taze meyve ya da kuru meyve koymak son derece faydalıdır.
 • Çok hareketli olun. Her fırsatta hareket edin. Spor salonuna gitmek lüks geliyorsa sokaklar bedava. Bol tempolu yürüyüş tercih edilebilir.
 • Asla diyetinizi bozmayın. Kilo verirken kaçamak yiyecekler yedim diye diyetinizi bozmayın, sadece bir sonraki öğün daha az yiyerek diyetinize devam edin. Bilmelisiniz ki vücut arada yapılan kaçakları ya da bol yemeleri hemen kaydetmez ve kiloya dönüştürmez, üst üste kaçak yaparsanız o zaman kilo alırsınız.
 • Stresten uzak durun. Psikolojik olarak hiçbir zaman diyet yapıyorum diye düşünmeyin. Siz olsa olsa daha önce çok yediğinizin öcünü alıyorsunuz yani çok yemenin karşıtı az yiyorsunuz.
 • Kilolu olmaktan bıktıysanız ertelemeyin programı uygulamaya hemen başlayın. Bekledikçe programın başlangıç zamanına karar verme daha zorlaşacaktır. Hemen harekete geçin!
 • Geleneksel pişirme ve saklama yöntemlerini uygulayın. Sağlıklı beslenmek için yiyeceklerin sağlıklı şekilde saklanması, hazırlanması, pişirilmesi gerekir. Hazır soslar, tatlandırıcılar ve yiyeceklerin ömrünü uzatan koruyucular içeren ürünlerden uzak durun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.