Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Soğuk su içmek fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı oluyor mu?

12.02.2019
147
Soğuk su içmek fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı oluyor mu?

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, öncelikle spor ve sağlıklı beslenme akıllara gelmektedir. Bununla birlikte diğer yöntemler de var. Bildiğimiz gibi kilo vermek için çok miktarda kalori yakmalıyız. Kilo aşırı fazla besin alımı sırasında oluşur. Peki, vücut kaloriyi nasıl yakıyor?

Organizma kaloriyi metabolizma sayesinde, fiziksel aktivite ve sindirim sayesinde yakıyor. Soğuk su içmek yoluyla fazla kilolardan kurtulmak da mümkündür.

Bu yöntem nasıl ortaya çıktı?

Gıda konusunda yapılan çok sayıda araştırmalara rağmen, bilim adamları kaloriyi etkili şekilde yaktırmayı tam anlayamıyorlardı. Bununla birlikte, 2003 yılında, Alman araştırma ekibi, deneydeki 14 katılımcının durumunu analiz etti ve soğuk su içtikleri zaman, kalori düşüşünün hızlandığını tespit etti., bir saat boyunca soğuk su içmenin kalori yakmayı % 30 artırdığı tespit edildi. Gün içinde 2 litre soğuk su içmek ise 200 kalori yakmak demektir.

Tabii ki, gün içinde 2 litre su içmek fazladır. Ama 100 kalori de yakmak yeterince ciddi sonuçtur. Ne yazık ki, sonradan deneyin yöntemi yanlış olduğu ve metabolizmayı % 30 değil, biraz arttırdığı anlaşıldı.

Soğuk su kalori yakar mı?

Evet yakıyor. Organizma metabolizma sistemi ile içilen soğuk suyu iç sıcaklık seviyesine ulaştırmaya çalışıyor. Bunu başka yöntemle anlatalım. Sıcak içeceğe bir buz parçası atanda, sıcak su ısıtma enerjisi ile buzu eritir. Organizma de kabul edilen soğuk suyu ısıtmak ve iç sıcaklığın uyarlamak için enerji sarf ediyor.

Bir litre suyun sıcaklığını 1 derece artırmak için 1 kalori gerekir. Ama unutmamak gerekir ki, kilokalori de var. Genellikle kalori bir gram suyu bir derece artırmak için gereken enerji miktarıdır. Kilokalori ise gıdadan alınan enerji miktarı birimidir. Bir kilokalori de 1000 kalori var. 100 kilo kalori yakmak için 100 bin kalori harcamak gerekir.

Diyelim ki, siz 500 miligram su içmişiniz. Onun sıcaklığı da 0 derecedir. Onu vücut 37 dereceye çıkarmak için ne kadar enerji sarf etmelidir? Bunun için ise organizma 17.5 kilokalori sarf etmelidir. Eğer gün içinde üç kez bile su içsek, demek ki gün boyunca 70 kilo kalori yakmış oluruz. Haftalık rakam 490 kilo kalori demektir.

Genel olarak, buzlu su içmek sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin yerini almamalıdır. Ancak bu yöntem kilo ve kaloriden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.