Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Sağlıksız Diyet-Beslenme Sigara İçmekten Daha Zararlıdır

23.04.2019
220
Sağlıksız Diyet-Beslenme Sigara İçmekten Daha Zararlıdır

Yeni bir çalışma, sağlıksız bir diyetin-beslenmenin dünyada sigara içmeye kıyasla daha fazla ölüme neden olabileceğini savunuyor. Sağlıksız diyetlerin yılda yaklaşık 11 milyon ölüme neden olduğu belirtiliyor. En zararlı diyetlerin-beslenmenin çok miktarda tuz ve en az miktarda tam tahıl ve meyve içerdiği anlaşılıyor.

Araştırma sırasında, araştırmacılar 195 ülkenin beslenme alışkanlıklarını analiz etmiş ve 1990’dan 2017’ye kadar ortalama hane halkı harcamalarını içeren verileri kullanarak verilerini analiz etmişlerdir. Bu çalışmada sağlıksız beslenmeye bağlı 11 milyon ölümün 10 milyonundan fazlası kardiyovasküler (Kalp, damar)hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Diğer önemli sebepler ise kanser ve Tip 2 diyabet olmuştur.

Araştırmacılardan birine göre, çalışma kötü beslenmenin dünya genelinde önemli bir sağlık riski olduğunu ve sigara içmekten veya tansiyondan daha fazla soruna neden olduğunu kanıtladı. Çok fazla tuz tüketimi üç milyon ölümle sonuçlanırken, üç milyon insan da çok az miktarda tam tahıl tüketimine bağlandı. Meyvelerden kaçınılması sonuç ise iki milyon kişinin ölümüne neden oldu.

Sağlıksız bir diyet-beslenme bize sigaradan daha fazla zarar veriyor

Tuzun kan basıncını arttıracağı ve kalp hastalığı gelişme riskini artıracağı iyi bilinmektedir. Diyette meyve, sebze ve kepekli tahılların bulunmaması da kalp krizi riskini artıracaktır.

Sorunu azaltmak için, daha fazla miktarda tahıl, meyve, fındık, tohum, sebze ve balık / deniz ürünü tüketmeniz tavsiye edilir. Uzun vadede bazı riskleri en aza indirecek ve sağlığınızı iyileştirecektir. Bu riskleri daha da azaltmak için, tuzdan ve çok miktarda tuz, şekerli içecek ve işlenmiş et içeren ürünlerden uzak durmalısınız.

Çalışma ayrıca, nüfusun Akdeniz tarzı bir diyeti aktif olarak izlediği ülkelerde, sağlıksız bir diyete bağlı ölümlerin sayısının oldukça düşük olduğunu belirtmektedir. Araştırmacılar, çalışmanın bazı sınırlamaları olduğunu ancak ana hedefe ulaşıldığına dikkat çekti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.