Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Sağlıklı beslenmede lifli besinlerin önemi ve faydası nedir?

30.01.2013
594
Sağlıklı beslenmede lifli besinlerin önemi ve faydası nedir?

Sağlıklı beslenmede lifli besinlerin önemi çoktur. Beslenme uzmanlara göre posalı besinlerin birçok hastalıkların yanında özellikle kalp hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Hatta birçok hastalıkların riskini azaltmaktadır. Lifli besinlerin en büyük özellikleri vücutta su emmeleri ve şişmeleridir. Böylece kalp hastalıklarına ve kabızlığa iyi gelmektedir. Lif açısından zengin tahılları tüketmekle hem diyette yardımcı olmakta hem de sağlığımızı korumaktadır. Fazla kilo verenler kilolarını muhafaza etmek için ve kilo kontrolü açısından lifli gıdalar çok faydalıdır.

Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre lifli besinlerle beslenmeyle bağırsak adenomu yüzde 30 oranında engellendiği göstermektedir.

Liflerin bağırsak üzerindeki etkisi ve faydası nedir? Acaba. Lifler bağırsak hareketlerini hızlandırarak ve daha güzel çalışmasını sağlayarak bağırsakta oluşan kanserojen maddelerin daha hızlı bir şekilde bağırsaktan atılmasını sağlar. Liflerin diğer bir faydası da besinlerle alınan yağların bağırsak tarafından emilmesini yüzde 30 oranında azaltmaktadır.

Lifli gıdalara örnek besinler nelerdir?

• Tam tahıllı ekmek
• Kahverengi pirinç
• Makarna
• Yulaf
• Fasulye
• Bezelye
• Mercimek
• Tahıllar
• Çekirdekler
• Meyveler
• Sebzeler

Lifler çözünebilen ve çözünmeyenler olmak üzere iki gruba ayrılır.

1-Çözünebilen lifler:

Bu çeşit lifler suda çözündüklerinde jelimsi bir maddeye dönüşürler. Çözülen lifler midede daha fazla besinlerin kalmalarını sağlayarak besinlerdeki şekerin vücut tarafından daha yavaş emilmesini sağlar. Özellikle şeker hastalığı olanlar lifli besinlerle beslendiklerinde kandaki şekerin yükselmesi daha az olur. Aynı zamanda çözünebilen lifler kandaki kolesterol düzeyini düşürürler. En çok bezelye, havuç, fasulye, narenciye ve arpada gibi gıdalarda bulunurlar.

2-Çözünmeyen lifler:

Çözünemeyen lifler kabızlık sorunu yaşayanlar için bir dermandır. Çünkü çözünemeyen lifler sindirim sisteminin hareketini artırarak kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Çözünemeyen lifler ise genelde kepekli un, tam buğday, fındık, yeşil fasulye, patates, sebzeler ve karnabahar gibi besinlerde bulunur.

Lif Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Nohut ve mercimek gibi baklagiller lif bakımından çok zengin gıdalar olup haftada en az 3 defa tüketmek gerekir. Kısacası baklagiller diğer tüm besin guruplardan daha fazla lif bulundururlar. Baklagiller lif bakımından çok zengin olup lif kaynağıdırlar. Özellikle meyvelerden kabuğu yenen elma ve armutta da çok lif vardır. Kabukla yenen bir elem kabuksuz yenen elmadan daha çok lif bulundurur. Bu yüzden meyveleri elma ve armut gibi meyveleri kabuğuyla beraber yemek daha sağlıklıdır.

Bir günde Ne kadar Lif Alınmalıdır?

Bir insanın günlük ortalama 30 gr lif alması gerekmektedir. Bitkisel liflerle gerekli günlük lif alınamadığı takdirde takviyelerle alınmalıdır.

Bu makalede Lif Bakımından Zengin Besinler Nelerdir, Bir günde Ne kadar Lif Alınmalıdır, meyveleri kabuğuyla beraber yemek, Çözünmeyen lifler, Çözünebilen lifler, kabızlık sorunu yaşayanlar, Lifli gıdalara örnek besinler, kilo kontrolü, bağırsak hareketlerini hızlandırmak, lifli besinlerin önemi, Lifli gıdalar nelerdir ve lifli besinlerin yararları konular işlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.