Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Plates ile yapılan egzersizlerin özellikle hamilelik döneminde faydaları nelerdir?

26.02.2013
529
Plates ile yapılan egzersizlerin özellikle hamilelik döneminde faydaları nelerdir?

Plates ile yapılan egzersizlerin özellikle hamilelik döneminde faydaları nelerdir? Platesle birçok hastalığa meydan okuyabilirsiniz… Vücudun her bölgesindeki kası çalıştıran en önemli bir spor çeşidi olan plates, uzmanların önerileri ve gözetiminde birçok hastalığın tedavisine önemli katkı sağlar. Günümüzün en moda sporlarından biri olan plates sadece forma girmek için değil, aynı zamanda birçok rahatsızlıkla mücadele etmek için de uygulanır. Fıtık, duruş bozuklukları gibi bazı rahatsızlıklarda omurga hastalıkları ve rehabilitasyon eğitimi almış kişilerin uyguladığı klinik plates, yani platesin rehabilitasyon kullanılan şekli tercih edilebiliyor. Klinik plates hocası Aydın Bostancı, klinik platesin hangi rahatsızlıklara karşı yapılabileceğini anlattı…

Platesle yapılan egzersizlerin faydaları nelerdir?

Duruş bozukluğunu düzeltir Bilgisayar başında uzun saatler geçirmek, merdiven yerine asansör kullanma gibi nedenlerle vücudun bazı kasları güçsüz ve sert hale gelir. Bu nedenle omurganın normal doğal duruş pozisyonu bozulur ve duruş bozuklukları oluşur. Bu durum beraberinde acıyı da getirir. Plates ile bu duruş bozuklukları tedavi edilebilir. Fıtığa karşı da yapılıyor Doktorun verdiği bilgi ve talimatlara paralel olarak uygulanan ve omurgaları destekleyen doğru plates hareketleri programı sonucu vücudun özellikle tüm sırt kaslarını çalıştırılarak fıtık tedavisi içinde faydalı olacaktır. Kemik erimesini geriletir. Kalıtsal ya da hormonal gelişmelere paralel olarak gelişen kemik erimesine karşı özel olarak tasarlanmış plates programları var. Platesle, yapılan bu egzersizler kemik erimesi rahatsızlığının daha çok ilerlemesi önlenebilir, bazen de bu rahatsızlığın gerilemesine bile neden olabilir.

Hamilelik döneminde platesin en belirgin faydaları nelerdir?

Hamilelik döneminde faydaları vardır. Plates, özellikle hamilelere kolay doğuma yardımcı olsun diye öneriliyor. Çünkü plates ile yapılan egzersiz çalışmaları sayesinde anneyi rahat bir doğuma hazırladığı ve hatta gebelik sonrasında da hızla kilo vermesine yardımcı olduğu görülmüştür.

Dolaşım ve sindirim sisteminin çalışma işlevini düzenler, kişiye dayanıklılık ve kuvvetin artırılmasına yardımcı olur, kilo kontrolü sağlar, gebelik diyabetleri (şeker) olasılığını, doğum sırasında oluşabilecek ağrı, gerginlik ve korkuyu azaltır. Ayrıca doğum sonrası en kısa sürede normale dönüşü sağlar. Hamilelikte platese ne zaman başlanmalı? Gebeliğin 16-ıncı haftasından itibaren başlanmalı. En az haftada iki kez düzenli bir şekilde gebeliğin, 32’nci haftasına kadar plates egzersizleri yapılmalıdır. Gebeliğe herhangi bir zararı var mıdır? Hekim tarafından egzersize uygun görülen her hamile, programa alınabilir. Konusunda uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından verilen klinik platesin bir zararı yoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.