Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Ömrü uzatan, zayıflatan ve hastalıkları yok eden 60 yıllık Akdeniz diyeti – Dünyanın en faydalı beslenme şekli

02.02.2019
155
Ömrü uzatan, zayıflatan ve hastalıkları yok eden 60 yıllık Akdeniz diyeti – Dünyanın en faydalı beslenme şekli

Uzmanlara göre, Akdeniz deniz diyeti 2019 yılında dikkati üzerine çekecektir. Akdeniz diyeti Amerika’da en çok trend olan diyet haline gelmişti. Bu makalemizde Akdeniz deniz diyetinin faydalarını ve merak edilenleri sizler için paylaşacağız.

Akdeniz diyeti 1960’larda meydana çıktı. Uzmanlara göre, böyle beslenme ömrü uzatır, fazla kilolardan kurtularak birçok hastalıkların oluşması riskini azaltır. Ve en önemlisi bu diyeti uygulamak için ekstra çaba göstermek gerekli değildir. Diyet etrafında birkaç efsane dolaşır. Ancak biz bu yazıda sadece gerçeklere değineceğiz. Amerikan tıp dergileri Akdeniz perhizinin düşük kalorili perhizle aynı etkiyi gösterdiğini ortaya koydu. Akdeniz mutfağı ciddi diyet değil, aksine bir yaşam tarzıdır.

Böyle beslenmeye haftada birkaç kez (5-6 porsiyon) balık ve deniz ürünleri dâhildir. İkinci önemli nokta – çok sayıda sebzeler yemek gerekir (haftada altı porsiyon). Salatalarda zeytinyağı kullanılmalıdır. Zeytinyağı tokluk hissi verir ve kolesterolü azaltır. Ancak ekmek ve un ürünlerinden vazgeçmek gerekecektir.

Glisemik indeksleri düşük olan besinlere öncelik verin: kahverengi pirinç, tahıl makarna ve yulaf. Tatlılar sadece koyu çikolataya izin verilir, o haftada üç porsiyondan fazla olamaz. Faydalı kahvaltı unutmayın, kahvaltı doyumlu olabilir, ağır akşam yemeğinin ise hiç kimseye faydası yoktur. Diyetologlar kendiniz için net rejim oluşturmayı ve her gün aynı saatte yemeği tavsiye ediyorlar.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, böyle beslenme kalp-damar hastalıklarından korur, aynı zamanda diyabet 2 hastalarına şifa etkisi vardır. Akdeniz diyetinin en ünlü malzemesi Yunan salatasıdır: Yunan salatası domates, salatalık, soğan, peynir dilimleri, zeytin ve zeytinyağından oluşur. Genel olarak, Akdeniz diyeti, meyve-sebze, baklagil bitkileri, işlenmemiş tahıl ürünleri, fındık, deniz ürünleri, balık, tavuk, peynir ve yoğurt gibi birçok yararlı yağlar içeren ürünler içerir.

Akdeniz diyetinde neler yenmez?

Uzmanlara göre, kırmızı et ve tatlıları özel durumlarda yemek daha iyidir. İşlenmiş ürünler ve hazır karışımlar geleneksel olarak yasaktır.

Kahvaltı

 • Lorlu zapiekanka
 • Omlet
 • Az kalorili gevrek ekmekle peynir
 • Doğal yoğurt ve kuru meyvelerle müsli
 • Kahve / yeşil çay

Öğle

 • Pişmiş sebze balık
 • Deniz ürünleri ve domates ile makarna
 • Kabaklı risotto
 • Tavuk çorbası
 • Buharda pişmiş balık ile sebze salatası

Akşam

 • Avokado ile karidesli salata
 • Pirinç ile pişmiş tavukgöğsü
 • Buharda pişmiş balık veya sebze salatası
 • Haşlanmış sebze ve fırında pişmiş hindi
 • Sebzeli balık köftesi
 • Buharda pişmiş deniz ürünleri ve sebze

Akdeniz diyetinin sağlığa faydaları

2016 yılında, NU-AGE projesi kapsamında Brüksel’de düzenlenen konferansta sunulan yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bu diyet gençleştirici etkiye sahiptir. Akdeniz diyeti yaşlanmaya bağlı oluşan reaktif protein seviyesini azaltır.

Lancet Diabetes & Endocrinology dergisinde, tip 2 diyabetli 7.400 den fazla kişinin yer aldığı beş yıllık ayrı bir araştırmanın sonuçları yayınlanmıştır. İnsanlar üç gruba ayrılmıştır: bir grup zeytinyağı ile Akdeniz diyeti uyguladı. İkinci grup Akdeniz diyetine ceviz ekleyip, üçüncüsü ise düşük kalorili bir diyet uyguladı. Beş yıl içinde ilk gruptan olan insanlar hayli zayıfladılar bu da k gösterdi ki, bunun için faydalı yağlardan vazgeçmek gerekmiyor.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edilen yeni bir araştırma sonucunda anlaşıldı ki, Akdeniz diyetinin ilkelerine riayet eden kadınlar daha uzun ömürlüdür ve daha az hastalanıyor. Söz konusu araştırmanın sonuçları “Annals of Internal Medicine” dergisinde yayımlandı. Böyle kadınlar ciddi kronik ve diğer hastalıklara daha az uğrar. Bu noktada en uzun ömürlü nüfus sayısı Akdeniz bölgesi – Yunanistan, İtalya, İspanya ve Fransa da dahil olmak üzere Japonya’dan sonra ikinci sırada geldiğini hatırlatmak yerinde olacaktır. 80 yaşın üstündeki insanların en çoğu orada yaşıyor. Aslında, Akdeniz sakinlerinin yarısı 85 yaşına kadar yaşıyor.

Uzmanlara göre, esas nedenlerden biri onların beslenme alışkanlıkları olabilir. Akdeniz’e giren ülkelerin sakinleri düzenli olarak taze balık, zeytinyağı ve yerel ürünlere tercih ediyorlar. Onlar genellikle tatlılar büyük yer vermiyorlar. Bu diyet alışkanlıkları artık bildiğiniz gibi Akdeniz diyeinin esaslarıdır.

Uzun süre bu diyete amel etmekle bağırsak kanseri, kalp hastalığı, felç ve alzheimer hastalığının gelişme riskini azaltmak mümkündür. Üstelik 4,600 kadın arasında yapılan ve “BMJ” de yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki, Akdeniz diyetine sadakat DNA zararını yavaşlatmaya yardımcı olur. Sonuç olarak bu, yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Diyetologlar emin ki, bu diyetin hiçbir yan etkisi yoktur (herhangi ürünün alerjik etkisi hariç). Ayrıca kronik hastalıkları onlara bu diyeti tercih etmeleri için tavsiye edilmez, özel menü hazırlamak daha iyidir.

Onu da unutmayın ki, Akdeniz diyeti kısa sürede hızlı kilo vermek için uygun değildir. Fazla kiloların yavaş yavaş gideceğine hazır olun. Ve elbette ki, diğer olumsuz tarafı diyetin oldukça pahalı olmasıdır.

Yıldızların ve ünlülerin Akdeniz diyeti tavsiyesi ve yorumları

Penelopa kruz 2011 yılında oğlu Leo dünyaya geldikten sonra gebelik kilolarından Akdeniz diyeti sayesinde kurtulduğunu itiraf etti.

Ünlü Amerikan televizyon sunucusu Susan Lucci’nin eşi kalp ritimleri ile ilgili sorunlar yaşandıktan sonra, 2010 yılında bu diyeti denedi. Onun sözlerine göre, Akdeniz diyeti sayesinde kocasının sağlığı hayli geliştirmiş:

“Tüm aile olarak bu diyete uymaya başladık. Bu, çok sağlıklı beslenme türüdür. Kocam zeytinli lahana salatasını sevmez, ama çok faydalı olduğu için yemek zorunda bırakıyorum. Evimizde her zaman taze balık ve yeşillik olur”.

Akdeniz diyetini oluşturan gıdalar kalp için gerçekten çok faydalıdır. Mayo Kliniğinin verilerine göre, diyet atardamar duvarlarına yerleşmiş kötü kolesterol seviyesini azaltır.

Birkaç yıldır Selena Gomez bağışıklık sisteminin ciddi şekilde zayıflaması ile savaşıyor. Doktorlar diyor ki, doğru seçilmiş diyet ve egzersizlerin yardımı ile semptomların önlenmesi mümkündür. Artık Akdeniz diyetine başladıktan sonra Gomez daha iyileşti.

2016 yılında ekranlara çıkan “Cloverfield Lane 10” filmine bakan John Gudman’ın her zamankinden daha zayıf göründüğünü fark etmemişsiniz. Buna nasıl başarmıştır? Onun sözlerine göre, film için 45 kg zayıfladı ve Akdeniz diyeti sayesinde kendini iyi hissediyor.

Aktris Cameron Diaz 2016 yılında “Beden hakkında kitap” ın da sürekli sporla uğraşması ve Akdeniz diyeti uyguladığı konusunda çok bahsediyor.

Eğer bahar ve yaz aylarına şimdiden hazırlanıyor ve kilo vermek istiyorsanız, Akdeniz diyetini denemeye değer. Bu diyet zayıflatmanın yanı sıra birçok hastalıkların geliştirilmesi riskini azaltır ve sağlığı geliştirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.