Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Meyveli diyet ile zayıflama

07.03.2013
412
Meyveli diyet ile zayıflama

Herkese tanıdık olan bir halk şarkısında denir:
Meyvelerden üç meyve var,
Üçü de çocuğum yemeli.
Biri elma, biri ayva, biri nar…
Ama üç değil ki? Peki, öbür meyveler?

Hiç unutmamak gerekir ki, diyet için meyve seçerken dikkatli olmak gerekir. Çünkü her bir meyvenin yararlı özelliklerinin yanı sıra yan etkisi de var. Örneğin, öyle meyve var ki, aç karınla onu yediğinizde tansiyonu düşürür, öyle meyve var ki, kanda şekerin miktarını yükseltir. Meyveleri deri tipine göre de seçmek olur.

Yağlı cilt için Çağla – ekşi, yeşil, hatta sarı meyveler;

Kuru cilt için tam yetişmiş – tatlı, kırmızı renkte olan meyveler;

Normal cilt için – tüm tip meyveler olur;

Bazı durumlarda insanlarda stresten de şişmanlayabilir. Stres sırasında bazen yemekle stresten çıkmayı düşünüyor ve genellikle yediklerinden daha çok yiyorlar. Diyet sırasında hiçbir neden kızmak olmaz. Bu durumda daha iyi olmak için, sporla uğraşmak önerilir.

Ne kadar çok yeşillik o kadar çok zayıflarım. Bazı kadınların göre hangi meyveden ne kadar yenirse bile kilo alınmaz. Oysa kendileri hissetmeden yavaştan kilo alıyorlar. Çünkü meyvelerin içinde yeteri kadar şeker var ve tuzlu yemeklerde olduğu gibi tehlikeli olmasa da, onun kalorisi yeteri kadar yüksektir. Elmaları bir bir yedikçe artık kilolar oluşur. Bu nedenle meyveyi en az 3 saatte bir yemek gerekir.

Meyveler açlık hissini öldürerek zayıflamaya yardımcı olur. Meyve doydurmasa da, zayıflamak için gerekli olan açlık hissini yok edebilir. Meyvenin tatlılık derecesini ve kanda şekerin miktarını düşünmek gerekir. En iyisi meyveyi doğrayıp koklamaktır. Bu durumda mide aldanır.

Egzotik meyvelerle zayıflamak daha kolaydır. Egzotik meyvelere olan ilgi daha çok onun tadı ile ilgili olsa da, kilo vermek için de yararlıdır. Diyetisyenlere göre, mide meyvelerin tüketiminin  alışkanlığına göre 1-2 elma yiyip kilo vermek, ananas yiyip zayıflatmaktan daha iyidir.

Dışarıdan gelen meyveler kimyasal ilaç atıkları olabilir. Sıcak ülkelerden getirilen meyvelerin içeriği kimyasal maddelerle zengin olduğundan onlarla zayıflamak doğru değil. Gerekirse bu meyveleri iyi yıkadıktan veya kabuğunu temizledikten sonra kullanmak mümkündür.

Ananas – zayıflamak için meyve. Ananasın yağ depolarını erittiği konusunda çok değilse de, aslında içerdiği bromelain yağlara hiçbir etki göstermeyerek proteinlerin parçalanmasında yer alıyor. Sindirim sürecini iyileştirir.

Meyveli diyet zayıflama için en iyi araçlardan biridir. Meyvelerin içerdiği vitaminler çok olduğundan güvenli sayılır. Ancak doktor önerisiyle hareket etmek gerekir. Her meyve zayıflatmaz  özelliğine sahip değildir ve elbette ki, onun miktarını da dikkate almak lazım. Çoğu meyve diyetlerde meyvenin miktarı günlerin sayısına göre artırılır. Meyveli diyetin bir kaç kuralı vardır ki, ona mutlaka uymak gerekir.

Açlık hissi yok etmek istenildiği zaman meyveli tatlı yenmelidir. Kalorili yiyecekleri az kalorili meyvelerle değiştirmek çok önemlidir. Örneğin pasta dilimini-meyveli jöle ile, dondurmayı – dondurulmuş meyveler, mayonezli et yemeğini – meyve salatası ile, hamurlu yiyecekleri – meyve dilimleri karıştırılmış az kalorili yoğurtla değiştirmek olur.Diyet sırasında Yapılması Gerekenler

Diyet sırasında ancak meyve tercih edilmelidir, su veya taze çekilmiş meyve suyu içilmelidir. Açlık hissedecek gibi el altında hep meyve olmalıdır.

Sık sık fast-fud yemeklerine başvuranların çoğu en çok şişmanlıktan eziyet çeken kadınlardır. İş yerinde çeşitli sandviçler, çipsler yemek vücut ağırlığının artmasına neden oluyor. Aynı alışkanlıktan vazgeçmek kolay olmasa da, mümkündür. Yemekten önce meyve yenmeli ve tedricen meyvenin miktarı artırılmalıdır ki, açlık hissinizi öldürsün ve fast-Fuda heves etmeyin. Uzmanlara göre, 1 ayda bu alışkanlıktan vazgeçenler kiloları birkaç kilogram azaltmak mümkündür.

Diyet

Meyveli diyet Zor diyet sayılsa da, sonuç çok olumlu olur. Onu ayda bir kez tutmak önerilir. Diyet sırasında meyveler zevke göre seçilmelidir ve midesinde sorun olan kişiler daha dikkatli olmalıdırlar.

1. gün – Sabah – taze çekilmiş meyve suyu ile herhangi bir meyve;

Kahvaltı – salata ve 1 bardak su;

Şam – meyve salatası, meyve ve 1 bardak meyve suyu;

2. gün – Sabah – bir porsiyon doğranmış meyve, 1 bardak su;

Kahvaltı – meyve salatası ve 1 bardak su;

Şam-haşlanmış sebze ve 2 adet meyve;

3. gün – Sabah – bir porsiyon doğranmış meyve ve 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu;

Kahvaltı-meyve salatası ve 1 bardak su;

Şam – sebze çorbası;

Reçete

Bu reçete çok kolay ve etkilidir. Gün içinde 9 kilogram meyve tüketilmelidir. Yılda bir kez onu tekrarlamak olur. Meyveler zevke göre seçilir, çalışmak gerekir ki, seçilmiş meyveler rengârenk olsun. Meyveler gün içinde belli dilimlere bölünerek alınır.

1. ve 6. gün – 1 kg meyve;

2. ve 5. gün – 1,5 kg meyve;

3. ve 5. gün -2 kg meyve;

Elma diyeti

En ünlü meyve diyeti sayılır. Önce kahvaltı elma ile değiştirmek gerekir ve 1 hafta sürüyor. 2. hafta kahvaltı ve akşam yemeği de elma ile değiştirilir ve kahvaltı yemeğine sebze çorbası eklenmelidir. Üç ve dördüncü haftalarda ancak elma yenir, gün boyunca bal katılmış su veya bitki çayı içilebilir. Beşinci ve altıncı haftalarda sadece kahvaltı sırasında almadan kullanılır, kahvaltı ve akşam yemeği önceki kuralına salınır.

Süt ürünleri ile meyve diyeti

Sabah – bir fincan şekersiz çay, 3 saatten sonra yağsız kesmik, 3 saat sonra 200 gram meyve (zevke göre), 3 saat sonra 300 gram az yağlı kefir, iki saatten sonra 200 gram meyve. Gün boyunca 1,5 litre sıvı almak olur. Diyet bir hafta sürüyor

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.