Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Kilo sorunu olanlar ne yapılması gerekir

28.02.2013
610
Kilo sorunu olanlar ne yapılması gerekir

Günümüzde kilo sorunundan birçok insan şikayetçidir. Kilo ermek için yapılan bilinçsizce diyetler kilo vermekten çok kilo almalarına neden oluyor. Kilo sorunu olan insanların çoğu mutsuz olmaktadır. Hareket kabiliyetleri azaldığı gibi giyim kuşamda da sorun yaşamaktadır ve hastalıklardan da çok çekiyorlar.

Kilo ile mücadeleniz başlamadan önce ne kadar kilo vermeniz gerektiğini ve sizin için ideal olan kilonun ne kadar olması gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. İdeal kilonuzun kaç olması gerektiğine ve kaç kilo vermeniz gerektiğinine yardımcı olmak için aşağıda size bazı hesaplama yöntemlerini veriyoruz.

Bunun için genellikle aşağıdaki hesaplamalar kullanılır:

  • Boyun uzunluğu 165 cm kadar olursa, ideal kilo = Boyunuzun uzunluğu cm cinsinden – 100 olmalıdır.
  • Boyun uzunluğu 166-175 cm kadar olursa, ideal kilo = Boyunuzun uzunluğu cm cinsinden – 105 olmalıdır.
  • Boyun uzunluğu 175 cm’ den fazla ise, ideal kilo = Boyunuzun uzunluğu cm cinsinden – 110 olmalıdır.

Kilo probleminin etkin bir şekilde çözülmesi ancak diyet yöntemleri uygulayarak olur. Ama diyete başlamadan önce, kilo ile daha basit yöntemlerle mücadele etmeye çalışmak gerekir. Eğer kilonuzun fazla olduğunu düşünüyorsanız, o zaman ilk olarak karbonhidratlardan (un ve unlu ürünleri, patates, tatlı içecekler, tatlılar vb.) kullanılmaması ve eğer kullanılacaksa çok az kullanmalıdır. Kilo almanıza karbonhidratın çok etkisi vardır. İştahı açmamak için, ayrıca tuzlu, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden de vazgeçmek gerekir. Gıda listenizde daha çok meyve, sebze, çorbalar ve içeriğinde yağı az olan süt ürünlerinin olmasına da dikkat edin. Gün boyunca yaklaşık 1,5-2 litre sıvı tüketilmesi de önemli sayılır (Sıvılar çorbaları da içerir).

Normal beslenmenin ve metabolizmanın temel şartı  gıda alımının vaktidir. Bu amaçla birkaç kurala uymak gerekir:

Ggece yemek yenmemeli, son gıda alımı yatmadan 4 saat önce olmalıdır; her gün aynı zamanda beslenme önerilir. Midenizi bir defaya fazla yüklemeye de kalkışmayın. Besinleri günde 4-5 kez, küçük porsiyonlarla almalısınız.

Yaptığını diyet yönteminin fazla kilo vermesinde daha çok etkili olması için listenize elma sirkesini ilave edin. Bu nedenle her gıda alımından önce 1 bardak suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve yarım çay kaşığı bal katıp içmek gerekir. Sirke diş minesini zedelediği için bundan sonra mutlaka ağzı yıkamak önerilir. Ama midesinde belirli sorunları olanlar ise kesinlikle sirke kullanılmamalıdır. Çünkü sirke mideye zarar verebilir.

Zayıflamak için otlardan hazırlanmış çeşitli çaylar da iyi etki verir. Böyle çayları eczaneden de alınabilir veya evde de hazırlanabilir. Mısır püskülü ve keten tohumları iştahı azaltma etkisine sahiptirler. Mısır püsküllerinden hazırlanan demleme sadece iştahı azaltıyor, ayrıca hafif idrar atıcı ve ödem atıcı özelliği olduğu için, metabolizmayı iyileştirir, kanda kolesterolün miktarını da azaltır.[divider]

[divider]Eğer yemeğinize sınırlar koyduğunuz halde belli bir sürede kilo kaybınız yoksa ve zayıflama belirtileri yoksa ve aksine kilolarınız artıyorsa mutlaka bir doktora başvurunuz. Bu herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kaydetmek gerekir ki, diyet sonucunda organizmanın sağlığına ciddi zarar getirebilecek bir takım durumlar ve hastalıklar vardır. İşte bu yüzden diyete “oturmamış” önce mutlaka doktora da danışmak gerekir.

Tüm dünyada diyet uzmanları mono diyetleri kullanmayı tavsiye etmiyorlar. Mono diyet bir yiyecekle beslenmedir ( karpuz diyeti, elma diyeti, yoğurt diyeti vs.). Bu diyetten sonra açlıktan “korkan” organizma kısa bir süre içinde daha fazla miktarda “yağ ” biriktirmeye başlar ve sonuçta insan diyetten önceki kilolardan da daha fazla kilo almış oluyor.

Bu nedenle diyet tutmaya yapmaya karar verince az kalorili diyeti seçmek gerekir. Bu tür diyeti uzun süreli en az  2-3 ay olmalıdır. Böyle diyetler vücuda zarar vermez, aksine, onu sağlıklı yapıyor. Diyet yapmak için en iyi zaman yaz aylarıdır. Bu arada diyetten başka, güçlü ter salgılanması, yüksek aktivite (kış mevsimi ile karşılaştırıldığında), açlık hissini boğan sıcak hava, kalorisi az olan meyve ve sebzelerin bolluğu da zayıflamaya yardımcı olur.

Eğer bir sonraki günde diyet yapmaya karar vermişseniz, onda önceki günün akşam yemeği çok hafif, örneğin, salata ve bir bardak yoğurttan oluşmalıdır.

Şunu da belirtmek gerekir ki, eğer siz perhizle paralel olarak en azından hafif fiziksel hareketler yapmazsanız, o zaman en iyi diyet bile, verimli sonuç vermeyecektir. Güzel vücut yapısına sahip olmanın en iyi yöntemi fitnes salonlarında tecrübeli çalıştırıcının yönetiminde egzersiz yapmaktır. Kilo azaltmaya şu yöntemlerinde da iyi geldiği bilinmektedir. Düzenli olarak havuza gitmek sadece vücudun kilo vermesine değil, ayrıca vücut kaslarının güçlenmesine de yardımcı olur. Zayıflamak amacıyla, genellikle önceki gibi çok hareket etmek (yaya gezmek, koşmak, dans etmek vb.) Tavsiye olunur.

Bakım ve masaj salonlarında yapılan masa yöntemleri de zayıflamaya iyi yardımcı oluyor.

Kısacası kilo vermek için mono diyet yapmamanız gerekir. Karbonhidratlardan uzak durmanız gerekir. Diyet yaparken de basit egzersizler yapmanız gerekir. Bitkisel çaylar içmeniz gerekir. Akşamları çok ağır yemek yememeniz gerekir. Zayıflamaya yardımcı besinler almanız gerekir. Böyle yaptığınız zaman diyet sırasında kilo almaz tam tersine zayıflama belirtileri ortaya çıkacak ve  zamanla kilo vereceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.