Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Kilo Kaybı İçin Çörek otu Yağı Nasıl Kullanılır

16.05.2019
210
Kilo Kaybı İçin Çörek otu Yağı Nasıl Kullanılır

Çörek otu yağı, diğerleri arasında, rezene çiçeği veya çörek otu olarak da bilinen çörek otundan elde edilir. Yağ tohumlardan bastırılabilir veya çıkarılabilir ve linoleik, oleik, palmitik ve miristik asitler gibi diğer güçlü antioksidanlar dâhil olmak üzere yoğun bir uçucu bileşik ve asit kaynağıdır.  Bu yağın, özellikle kilo vermek için, ölçülü olarak kullanıldığında vücut üzerinde bir takım etkilere sahip olduğu bilinmektedir.  Kilo kaybı için çörek otu yağı kullanımı metabolizmayı arttırmanın ve iştahı azaltmanın etkili bir yoludur.

Birçok insan bu yağı köri, güveç, çorba, salata, ekmek karışımlarına, bazı peynirlere, kümes hayvanlarına ve kızarmış sebzelere ekler. Yağın tadı oldukça güçlü bir tada sahiptir, ancak lezzetli doğası onu birçok öğün için güzel bir tamamlayıcı kılar. Bu konsantre maddenin etkisinden dolayı yalnızca az miktarda yağ kullanılması veya tüm tohumlarla öğünlerinize karıştırmanız önemlidir. Bu yağın 2.000 yıldan fazla süredir kullanımda olmasına rağmen, kilo verme çabaları üzerindeki metabolik etkileri modern popülaritesini artırarak devam etmektedir.

Kilo kaybı için çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otu yağını tüketmenin birçok yolu vardır; bunların çoğu metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Bu yağdaki B vitaminleri, vücudun enerji metabolizmasını hızlandırarak pasif yağ yakımının arttırılmasına yardımcı olur. Bu, tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir, böylece bir kalori açığı oluşturarak kademeli kilo kaybına neden olabilir.

Ayrıca, çörek otu yağı iştahı azaltabilir ve vücut üzerinde hafif bir anoreksik (İştah azaltıcı) etkiye sahiptir ve daha fazla yiyecek tüketme arzusunu bastırır. Toplam kalori miktarınızı azaltmaya çalışıyorsanız, aşırı zorlanmadan yağ yakmanın harika bir yoludur.

Kilo kaybı için çörek otu yağı tüketmenin en popüler yolları:

  • Bir çay kaşığı yağın yoğurt içerisine karıştırılması veya ev yapımı salata sosu ile karıştırılması.
  • Bu yağı sabaha süt / portakal suyuna eklemek de günlük dozunuzu almanın bir yoludur.

Önerilen Doz: Önerilen doz günde 1 ila 3 yemek kaşığı arasındadır, ancak daha küçük bir miktarla başlamak ve vücudunuzun yağa olan reaksiyonunu izlemek daha iyidir.

Çörek otu Yağının Yan Etkileri

Eğer bu kara tohum yağının fazlalığını kullanırsanız, diğerleri arasında alerjik reaksiyonlar, hipotansiyon ve gebeliğin komplikasyonları gibi bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz.

  • Alerjik Reaksiyonlar: Bazı insanlar, çörek otu yağına dokunduklarında veya tüketirken kontakt  dermatit yaşarlar; Dahili olarak tüketildiğinde, bu muhtemelen mide rahatsızlığı, bulantı veya kusma, ayrıca solunum yollarının tahriş olması anlamına gelir.
  • Hipotansiyon: Bu yağın kan basıncını kontrol altında tutmasına yardımcı olduğu bilinmektedir, ancak diğer kan basıncı ilaçlarıyla birleştirildiğinde, hipotansiyona bir duruma tehlikeli bir şekilde düşmesine neden olabilir.
  • Gebelik: Araştırma eksikliği nedeniyle hamile veya emziren kadınların kilo kaybı için çörek otu yağı tüketmeleri önerilmez
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.