Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

06.07.2012
2.420
Kefir Nedir? Kefirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kefir Nedir? ve Kefirin Yapılışı

Kefir hakkında bilgi verirken ilk öce kefir nedir ? bilmemizde fayda vardır.Kefir asit ve alkol fermantasyonunun (mayalanmasının) bir arada oluşmasıyla elde edilen bir  süt üründür. Kefir aynı yoğurt gibi fermente edilerek elde edi&­len bir süt ürünüdür. Kefir tanelerinin süt içerisinde kapalı bir ortamda belli bir sıcaklıkta ve belli bir zaman içerisinde bekletilmesi ile kimyasal bir olay olan Fermantasyonun devreye girmesi sonucunda, ayran veya yoğurt benzeri oluşan kıvamlı sıvıya Kefir denmektedir. Kefirde belli miktar alkol vardır. Kefire sonradan alkol atılmıyor. Kefir bekletildikçe tadı ekşir ve başlangıçta çok az olan alkol o­ranı artmaya başlar.

Kefiri içmeye başlayanlar ilk başta çok içemezler. Bu yüzden kefiri ilk kez içenler yavaş yavaş ve azar azar almalılar. Kefiri içenler ilk başta küçük rahatsızlıklar geçirebilirler. Sebebi ise kefir vücuttaki toksinleri atarken toksinlerin organlardan GEÇMESİ SEBEBİ İLE KÜÇÜK RAHATSIZLIKLAR OLUŞABİLİR. Bu rahatsızlıklar sürekli değil ve geçicidir.  Bir müddet sonra , toksinler vücut dışına çıkmaya başlayacak ve kişi kendisini çok daha iyi hissetmeye başlayacaktır.

Kefirin kıvamı ve tadı için ne yapılmalı ?

Yaptığınız kefir tatlı olmuşsa ve sizde daha ekşi olan kefiri seviyorsanız kefirin mayalanmasını 48 saate çıkarın. Kefir ekşi dikçe faydası artar. Ayrıca alkol miktarı da artar. Kefiri tatlı seviyorsanız mayalanma süresinin 24 saati geçmemesine dikkat edin ve kefirinizi buzdolabında muhafaza edin. Kefirin daha ka­tı olmasını arzu ederseniz ayırdığınız kefir ayranını birkaç saat buzdolabında bekletin.

Kefir ne kadar tüketilmeli?

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de kefiri ne kadar tüketelim sorusudur. Siz günde ne kadar yoğurd yiyebiliyorsanız okadar kefir alabilirsiniz. Kefir tüketilerken en iyi tüketim miktarı şöyledir.  Başlan­gıçta bir çay bardağı kefir için daha sonra miktarı azar azar arttırın. Kefir günlük olarak genellikle 250-1000 mL kadar içilmektedir. Müzmin rahatsızlığı olan kişilerin en az bir litre ka­dar tüketmeleri tavsiye edilmekte.

Kefir Helal mi Haram mi?

İçinde alkol bulunan kefir acaba kefir helal mı yoksa helal mı diye düşünmeye başlamıştır. Kefirin helal mı yoksa helel mı daha iyi anlayabilmeniz için videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Yoğurt ile Kefir arasındaki farklar nelerdir?

Aslında kefir de yoğurtta  sütü  fermante edilerek elde edilir. Görünüşte kefir ile yoğurt birbirlerine çok benzemektedirler Yoğurt prebiyotik bir besindir probiyotiklerin üre­mesini artırır. Kefir de probiyotiktir ancak kendisi yararlı mikro organizmadır. Yoğurdun içinde mikroorganizma ola­rak sadece bifidobakterler ve laktobasiller yer alır. Kefirde ise bunlara ilave olarak Lactobacillus Caucasus, Leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakterilerle Saccharomyces kefir and Torula kefir gibi mantar­lar bulunmaktadır.

Kefirin Faydaları Nelerdir ?

Sonuçta evde üretilen yoğurt sağlığınız i­çin çok iyidir kefir ise daha iyidir. Kefir vücutta tümör oluşumlarını engeller veya var olan tümörün ilerlemesini önlemektedir.

Kefirdeki mikro organizmalar bol miktarda vitamin (K vit, B1 vitamini, pantotenik asit, niasin, folik asit B12, ve biyotin) sentezi yapmak­tadırlar. Kefirdeki mikro organizmaların ürettikleri biyotin öteki B kompleks vitaminlerinin emilimini de çoğaltır. Kefirde bulunan özel bir madde sebe­biyle kronik hepatit ve mültipl skleroz hastalıklarda tedavi edici özelliğe sahip doğal ve ucuz bir seçenektir.

Kefirin içindeki bakterilerin oluşturduğu laktaz süt şekeri­ni sindirir. Kefirin laktozu düşürme özelliği yoğurttan daha çoktur. Çünkü yoğurtta sadece iki probiyotik (L. bulgaricus and S. thermophilus) varken kefirin içinde kırk­tan fazla probiyotik bulunur.

Eğer Kefir iki kez mayalanırsa mevcut olan laktoz düze­yi sıfıra yaklaşmaktadır. Kefir aynı zamanda hafif bir sakinleştirici ve depresyon azaltıcıdır. Tatlı bir gevşeme ve uyku hali verir. Kefirin depresyon azal­tan etkisi magnezyum, triptofan ve kalsiyum içeriğinin yüksek olmasına bağlanmaktadır. Buna benzer özellik­ler yoğurtta da bulunmaktadır.

Kefirin zararı var mı ve nelerdir?

Aslında yukardada bahsetmiştik. Şimdilik kefirin bilimsel bilinen bir zararı yoktur. Çok nadir olarak kefir içmeye başlayanlar  fazla kefir içmeye tahammül edemezler. Bu kişiler kefir miktarını yavaş yavaş artırmalıdır. Bazı kişiler toksinlerden temizlenirken toksinlerin geçtiği dokularda bir takım rahatsızlıklar oluşabilir. Kısa bir süre sonra, toksinler vücut dışına çıkacak ve kişi kendini çok iyi hissedecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.