Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Gün içinde ne kadar kalori almalıyız?

25.10.2016
475
Gün içinde ne kadar kalori almalıyız?

Gün içinde ne kadar kalori almalıyız? veya Günlük kalori ihtiyacı ne kadardır? sorusuna doğru cevap vermek için  Bazı bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Günlük ihtiyacınız olan kalori miktarı analiz sonuçlarını, cinsiyet, yaş, yaşam tarzı, ayrıca hastalığınız ve kullandığınız ilaçlara göre değişiyor. Eğer kilo vermek gerekiyorsa, bu kalori miktarında değişikliğin yapılmasından geçiyor.

25-30 yaşlarında spor yapan bir genç ile 60 yaşlarında hareketsiz yaşam faaliyetinde bulunan yaşlı insanın alması gereken kalori ve besin öğeleri arasında mutlaka fark olmalıdır.

Yaş faktöründen ek olarak insanın ortalama yemek hacmi, yemek hızı ve yemek yeme biçimi bile alacağı kaloriye etkiliyor. Yediğiniz her lokmayı ne kadar çok çiğnerseniz sindirim enzimlerinin hareket miktarını bir o kadar artırırsınız.

Ortalama bir erkek gün boyunca 2300 kcal, kadınlar ise 1800 kcal kabul etmelidir. Ama gösterilen rakam kişiye göre daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Aldığınız kalori miktarının gün içinde dağıtılması süreci de çok önemlidir. Örneğin; kahvaltı günün en önemli yemeği sayılır. Güçlü kahvaltı sizi gün içerisinde daha enerjik tutar, daha tok tutar ve konsantrasyon (yoğunlaşma derecesi) sorunları yaşamanıza engel olur. Eğer gün boyunca düzensiz beslenip, akşam yemeğinizi de geç ve ağır yemeklerle geçirirsiniz, hem kilo alma, hem de sağlık sorunlar kaçınılmazdır.

Günlük hayatımızı devam etmek ve sağlıklı olmak için beslenmeye, günlük belli ölçüde kalori almaya ihtiyacımız var. Bu aldığımız kalori miktarının %20 yakın miktarı beyin metabolizmasına aktarılacaktır. Geri kalan bölümü ise bazal metabolizmasının (temel metabolizma) hızını artırır.

Çevresel faktörler de aldığımız kalori miktarına etki etmektedir. Örneğin soğuk iklim veya kış mevsiminde vücudun ısısını artırmak için daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyoruz, ancak sıcak iklimlerde ya da yaz aylarında enerji ihtiyacımız azalıyor.

Bir insanın bir günde alması gereken kalorinin miktarını doğru bir şekilde belirlemek için mutlaka vücut analiz sonuçlarını ve diğer gerekli faktörleri netleştirmek gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.