Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

'Diet Tube' Diyeti nedir

27.07.2012
402

Hergün yeni bir diyet ile uyanıyoruz. Diyet Tube adlı diyet ile vücut için gerekli proteinlerin burundan tüple  verilerek 24 günde 10 kilo verdiriyor. Peki bu Diyet Tube diyeti ne kadar sağlıklı?

Özellikle  kilolu gelin adayların düğün gününe az kalması nedeniyle kullandığı  diet tube diyei yöntemi ile  24 günde 10 kilo verdiriyor ; bu yöntemle aminoasitler ince bir tüple burundan vücuda iletiliyor. Burundan beslenme esasına dayalı bu uygulamayı gerçekleştirecek olan Doç. Dr. Yunus Yavuz konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Diet tube kimler için zararlı ve uygun değildir ?

Özellikle böbrek yetmezliği olanlara, insülin kullananlara, karaciğer ve kalp problemi olanlara, anoreksiklere uygulanamaz.

Burun kısmında sorun olan ve burundan tüple beslenme sırasında zorlananlar olmuyor mu?

Ben zorlananı görmedim ama bu süreçte mide bulantısı, baş dönmesi gibi birtakım refleksler oluşabilir. İlk günlerde yorgunluk hissi de görülüyor ama hastanede kalmaya sebep olacak bir durum değil.

Kilo ile ilgili bir sınırlama var mı?

Hayır, yok! Aşırı kilolularda yöntem aşamalı uygulanıyor. Tüpün yanında beslenme ve spor da veriliyor. Vücut ilk olarak kasları yakmaya eğilimlidir. Düşük kalorili bir diyetin sonucunda kas kaybı ortaya çıkar. Ancak burada protein kullanıldığından yağ kaybı görülür.

Diyetlerle ve mide kelepçeleriyle karşılaştırıldığında, 'diet tube'un avantajları ve dezavantajları neledir?

Öncelikle bu işlemde tokluk duygusu söz konusu. Bu nedenle kimsede 'yemek yememek zorundayım' hissi yok! Ameliyat olmaması da kişileri çok rahatlatıyor. Sizi kontrol eden bir mekanizma var ve beslenmenizi ayarlıyor. Kısacası zorlanmıyorsunuz.

Diet  tube ile verilen kilolar aynı hızla geri alınmıyor mu?

Düzenli olarak spor yapılırsa ve beslenmeye dikkat edilirse böyle bir durumla karşılaşılmaz.

Diet  tube ile kısa zamanda bu kadar fazla kilonun verilmesi sağlığa zararlı değil midir?

Tüp 24 gün burunda takılı kalıyor. Bu çok kısa bir zaman değil aslında ve herhangi bir ilaç da kullanılmıyor. Bu süre zarfında ve sonrasında ne gibi komplikasyonların görülebileceği araştırıldı. Yapılan testler sadece mide bulantısı, baş dönmesi gibi ufak sorunların olduğunu gösterdi. Kişi o tüpe alışamıyorsa tatil yapması daha iyi olur.

Diet  tube ile burunlarına tüp takılanlar rahatsızlık hissetmiyor mu?

Hayır, tüp çok yumuşak ve 2 milimetre boyutunda. İnce bir tel yardımı ile takılıyor, kişiye hiçbir rahatsızlık vermiyor. Ancak mesela hapşurunca yerinden oynayabilir. Bu gibi durumlarda el ile ittirilmesinde bir sakınca olmaz, sadece d

oğru yere takıldığından emin olunması gerekir.

Diet  tube İkinci kez uygulanmamalı

Erkeklerin de rağbet gösterdiği bu işlem en fazla üç defa uygulanabilir. Ancak her uygulamadan önce iki hafta ara verilmesi şarttır. Altı ay içinde üç defa 'diet tube' uygulanabilir. Eğer kişi tedaviye uyum göstermiyorsa ya da kilo veremiyorsa, ikinci kez de uygulanmamalıdır.

Diet  tube yöntemi tesadüfen bulundu

Diet  tube yöntemin çıkışı aslında 1970 yılına uzanıyor. Anestezi yapan bir yoğun bakım uzmanı, hastası uyanana kadar ona tüpten protein veriyor. Bilinci kapalı hastanın, yerinden kıpırdamadan kilo verdiğini keşfediyor.

Aminoasitleri burundan mideye ince bir kablo ile ileten bu yöntemin ismi aslında diyet olmamalı. İlk uygulamayı yapan İtalyan firma ona bu ismi vermiş. Buna bir beslenme metodu diyebiliriz.

AÇLIK HİSSİ ZAMANLA AZALIYOR

Tüp buruna ince bir kateter yardımı ile takılıyor. İşlem birkaç saniye sürüyor ve takılan tüpten sürekli olarak protein çözeltisi veriliyor. Bu çözelti vücudun üretemediği mineralleri de içeriyor. Yemek yeme ve mineral ihtiyacı bu şekilde karşılandığı için zamanla açlık hissi de azalmaya başlıyor. Tabii şeker almamak kaydıyla…

Vücuda sürekli olarak protein verildiğinde, keton cisimcikleri enerji vermeye başlıyor. Bu arada vücuttaki şeker seviyesi sabit kalıyor.

Diet  tube işlem kaç saat sürüyor?

İşlem hastanede kalmaya gerek kalmadan tamamlanıyor. Baş dönmesi ve mide bulantısı olsa bile 15 dakika sürüyor. Ancak hastaları 24 saat kontakt kurabilecekleri bir sağlık personeli telefonun ucunda bekliyor.

Tüp kalıcı bir iz bırakıyor mu?

Hayır, bırakmıyor.

Bu uygulama sırasında ne gibi yasaklar var?

Kişinin cinsel veya sosyal hayatı aynı şekilde devam edebilir. Bol su içilmesi bu işlemin en önemli detayı. Ayrıca kesinlikle şeker de alınmamalı…

Prof. Dr. Mesut Başak
(Yalova Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi)

24 GÜNDE 10 KİLO VERMEK DOĞRU DEĞİL

Benim bu yeni yöntemle ilgili kafamda soru işaretleri oluştu. 24 günde 10 kilonun verilmesi hiç doğru değil.

SAĞLIKLI BİR YÖNTEM DEĞİL

Ayrıca vücuda verilen karbonhidratlar, kaloriler ve vitaminler neye göre ayarlanıyor? Bunları çok iyi ayarlamak lazım. “Tüple verilen gıdaların nefes borusuna kaçma riski yok mu?” diye de merak ettim. Bence kesinlikle sağlıklı bir uygulama değil. Normalde ayda dört kilo verilmesi sağlıklıdır. Ben hekim olarak bu uygulamayı yapmam ve tavsiye de etmem. Tehlikeli olabilir; tüm metabolizmayı etkileyebilir, şeker ve tansiyon sorunları yaşanabilir, kalp zarar görebilir, hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

zp8497586rq

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.