Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Çorba içmek gerçekten zayıflatır mı?

10.05.2013
3.018
Çorba içmek gerçekten zayıflatır mı?

Çorbayı beslenme programınıza katarak  hem sağlığınızı koruyup hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Diyet ve Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez, her öğün içkiniz bir kase çorbayla mucizevi sonuçlar alabileceğinizi söylüyor.

‘Fark Etmeden Diyet‘ adlı kitabın yazarı, Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez, çorba içerek hem sağlıklı olabileceğinizi hem de kısa sürede kilo verebilir alabileceğinizi söylüyor. Son 10 yıldır öğle ve akşam paylarına bir kâse çorba içerek başladığını ifade eden dönmez, şöyle konuşuyor: “Çorba içerken mide çeperi sıcak bir dalga ile kaplandığı için midedeki asit salımı engelleniyor.

Çorba, kültürel yiyeceklerin sindirimine hazırlar ..” Diyet yapanlar için çorbanın mucizevi bir etkisi olduğunu söyleyen Dönmez, “Diyetlerinizde dört temel besin grubunu ihmal etmeyin. Süt ve et ürünlerini, sebze ve meyvelerle birlikte tahıllı gıdaları mutlaka tüketin. Her öğün öncesi bir kâse çorba için” diyor.

Bu diyeti yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

HIZLI DEĞİL YAVAŞ YÜRÜYÜN

Düzenli kilo vermeyi ve daha ince görünmeyi arzuluyorsanız, yavaş tempoda yürüyüş yapmayı seçin. Yavaş tempolu uzun yürüyüş ile normal yaptığınız bir egzersize göre yüzde 70 daha fazla yağ yakarsınız. Yavaş tempolu yürüyüşler sırasında oksijeni iyi kullanın. Bunun en kolay yolu, egzersiz süresince sadece burundan nefes alıp vermektir. Egzersiz sırasında bol bol su içmeyi de unutmayın! Sekiz bardak suyu gün içinde tüketin!

Yemeğinizdeki tuzu azaltın

Tükettiğiniz gıdalarla günlük tuz alımınızı zaten karşılıyorsunuz. Yemeklerinize ilaveten kattığınız tuz ise, vücudunuzda gereksiz su tutulmasına ve kemik sıklığınızın azalmasına neden olabilir.

Çay ve kahve tüketin

İçerdiği Tian’ın amino asitten dolayı hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmek hem de kilo verirken vücut direncinizi artırmak için maksimum iki çay fincanı siyah çay, metabolik eylemlerinizin devamlılığı için de maksimum beş fincan yeşil çay için. Günde dört fincan kadar filtre kahve de içebilirsiniz.

Dört öğünde çorba için

Sağlıklı bireylerin hiçbir zaman altı öğüne ihtiyacı yoktur. Yoğun yemek, bazı hormonları, özellikle tokluk sağlayıcı hormon olan leptini baskılar ve vücut insülin dengesinde sıra dışı bir dengesizlik yaratarak yemek yeme dürtüsünü açığa çıkarır. Kilo kaybı için yapılacak dengeli diyette, öğün sayısı dörttür. Bu dört öğünde de çorba içmeye dikkat edin!

Çok su içerek kilo verilmez

Çok fazla su veya sıvı içinde kilo verileceğini düşünmeyin! Su içmenin amacı vücuttaki su dengesini korumak ve vücudunuzun çalışması için gerekli olan ortamın devamlılığını sağlamaktır. Günde sekiz bardak su içmek yeterlidir. Ancak kilo vermeyi değil de vücudunuzdaki yağları yakmayı istiyorsanız, günde en az 13 bardak su içmelisiniz.

Çorbalarla ilgili bilgiler

Kazık çorba içerek başlar ve haftada üç kez yürüyüş yaparsanız, en az 400 gram daha fazla kilo kaybedebilirsiniz. Bu da yılda beş kilo demektir.

Çorbalar, okuldan eve gelen çocuklar için de kolay içimi nedeniyle hem pratik hem sağlıklı bir beslenme alternatifi.

Çorba içerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; içindeki malzemenin hangi besin grubunun alternatifi olarak kullanılan yapılacağıdır. İçinde kurubaklagili bol olan bir çorba içerseniz et yerine; yayla gibi yoğurt bazlı çorbalar içerseniz süt yerine; bol bulgur, pirinç, erişte içerseniz, ekmek yerine geçer …

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.