Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Çocuklar için tehlikeli gıdalar

21.02.2013
440
Çocuklar için tehlikeli gıdalar

Sağlıklı beslenmede çocuklar için tehlikeli gıdalar..

Bazen bilmeden çocuğum sağlıklı beslensin diye çok tehlikeli ve zararlı gıdaları verebiliyoruz. Çocuklarımızı sağlıklı bir şekilde beslemek için biraz araştırıp bilinçli olmak gerekir. Kulaktan dolma bilgilerle çocuklarımıza verdiğimiz gıdalar çocuğumuzu sağlık yönünden zayıflatabiliyor veya obez haline getirebiliyoruz. Çocuğumuzun sağlıklı beslenmesi için hangi gıdalardan uzak durmamız gerekir iyi bilmemiz lazım. Bu gün sizler için çocuklara zarar verebilecek tehlikeli gıdaların neler olduğunu araştırdık. Baktık ki sürekli çocuklarımıza verdiğimiz gıdaların çoğu tehlikeliymiş. Bunu sizlerle paylaşıyoruz. Umarız işinize yarayacaktır.

Çocuklar için tehlikeli ve zararlı gıdalar nelerdir ?

1-Hanburger: Hazırlanmasında en zararlı yağ türü olan doymamış yağlardan kullanıldığı için hamburger çocuklarda fazla ağırlığa zemin oluşturur ve kalp-damar hastalıkları da başta olmak üzere birçok hastalığın riskini ciddi şekilde artırıyor.

2. Patates kızartması: İçerisinde yüksek miktarda akrilamid maddesi olduğu için sık sık kullanıldığında damar sertleşmesi, şişmanlık ve kansere neden oluyor.

3. Renkli şekerler: İçinde boya oluşturan kimyasal maddeleri toplayan şekerler diş çürümesi başta olmak üzere, şişmanlık, şeker, kalp-damar hastalıkları, kanser, yüksek tansiyon, felç, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden oluyor.

4. Patlamış mısır (Pop-korn): Araştırmalar yüksek kalorili patlamış mısırın içinde doymuş yağların fazla olduğunu gösteriyor.

5. Fıstık: Tesadüfen rastlansa da, ölümle sonuçlanan fıstık alerjisine göre çocuklara fıstık verilmesi tehlikeli sayılır.

6. Pasta: Pastanın içerisinde şeker, yağ, un gibi gıda maddelerinin çok olması mide hastalıklarına neden oluyor.

7. Konserli  Balık: Dünyada en çok kullanılan besin türü olmasına rağmen, konserve balığın aşırı kullanımı sinir sistemi ve kalp hastalıklarının riskini arttırır.

8. Mantar: Bu bitkinin yabani türleri zehirlenmelere neden olur.

9. Sosis: Amerika’nın Pediatri Akademisi 10 yaşından küçük çocuklarda boğulma vakalarının 17% ini sosisten kaynaklandığını açıkladı.

10. Sosis ve Salam: İçeriğinde soda ve nitrit bulunan salam ve sosisinin kullanımı kansere yol açıyor.

11. Makarna: Hamurdan hazırlanan makarnanın çok tüketilmesi hem kilo, hem de mide hastalıklarına zemin yaratıyor.

12. Cips: Uzmanlar çipsin kanserden şişmanlığa, diyabetten Alzheimer hastalığına kadar birçok hastalıklara neden olduğunu söylüyorlar.

13. Dondurma: İçindeki maddelerin kolaylıkla harap olmasına göre bağırsak hastalıklarına yol açıyor. Ancak kalsiyum açısından zengin olduğu için kontrol altında kullanılması önerilir.

14. Üzüm: Antioksidan bakımından zengin bir meyve olan üzümün de ebeveynlerin takdiriyle kullanımı daha uygundur.

15. Salatalar: İçerisinde bulunan mayonezin asit (sirke veya limon suyu) kullanılarak yapılması, gıda ile ilgili hastalıklara neden oluyor.

16. Çikolata: Yüksek miktarda kakao, şeker ve ek maddeler olan çikolata kandaki kolesterol miktarını yükseltiyor. O’dur ki, yenilen çikolatanın miktarına dikkat etmek gerekir.

17. Hazır çorbalar: Toz haline getirilip, defalarca işlem görmüş, içinde çok miktarda ilave maddeler bulunan hazır çorbalar kansere neden oluyor.

18. Çiğ yumurta: İçeriğinde bulunan zararlı salmonella mikrobun göre hastalıklara ve zehirlenmeye yol açıyor.

19. Dondurulmuş Gıdalar: dondurulma işlemleri esnasında zararlı organizmalar oluştuğu için dondurulmuş gıdalar mide ve bağırsak hastalıklarına neden oluyor.

20. Hamur yemekleri: Bu tür yiyecekler hem kolesterol düzenini bozar, hem de yüksek kalorili olduğundan kilo sorunu yaratıyor.

Unutmayın ki, bütün bu önerileri takip ederek, çocuklarınızın sağlığını koruyacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.