Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Böbreklerin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

15.10.2012
1.835
Böbreklerin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Böbreklerin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? İnsanların hayati organlarından bir tanesi de böbreklerdir. Böbreklerin sağlıklı çalışması sağlıklı bir yaşam sürmesine neden olur. Böbrekler boşaltım sisteminin en önemli bölümlerinden birisidir. Böbreklerimizin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

İlk yapılması gerekenlerin başında günlük su tüketimine dikkat edilmeli. Aslında bu da yaşlanmanın nedenidir. Vücuttaki sıvı dengesi korunmalı ve dikkat edilmeli, Böbreklerimizden atılan idrar düzeni bozularak bir çok sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Böbreklerin boşaltımın en önemli aşamalarını yerine getirdiği düşünüldüğünde bu bölgede meydana gelebilecek rahatsızlıkların yaşam kalitesini oldukça sınırlayacak düzeyde olabileceği unutulmamalıdır. Yediğimiz gıdalardan düzenli sağlık kontrollerine kadar oldukça hassas davranmalıyız.

 Böbreklerimizin Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız

Böbrekler için su çok faydalıdır. İnsan bir kaç gün aç kalabilir. Fazla yağlar yakılarak vücut canlı kalabilir. Ama birkaç su almayan insanların yaşaması zordur.

Çünkü susuz kalan böbrekler iflas edebilir. İshal olunduğunda vücuttan kaybedilen sıvı miktarı dengelendiğinde böbrek yetmezliğine karşı alınması gereken tedbirlerdendir. Küçük büyük her yaştaki insanların tüm yaşamı boyunca su tüketim miktarına dikkat etmeleri gerekir. Böbreklerimizin sağlığı için neler yapmalıyız. Unutkanlığı neticesi böbreklerindeki sorun nedeniyle hayati tehlike oluşturabilecek düzeyde böbrek rahatsızlığı çekilebilir.

Böbreklerimizin Sağlığı için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Böbrekler  için su gerçekten çok önemlidir. Su kaybı çok küçük  olduğunda bile susuzluk hissi daha fazla su kaybı oluştuğunda ise bilinç kaybı gerçekleşebilir. Böbreklerimizin sağlığı için nelere dikkat etmemiz gerekir. Sonunda yaşamını kaybedecek dereceye dahi gelir.Yazları özellikle korumasız olarak aşırı sıcakta çalışmak zorunda kalanların mutlaka su tüketim miktarlarına riayet etmeleri gerekir.

Böbreklere iyi gelen besin maddelerinde doktorlar kontrolünde yararlanılmalıdır.

Böbreklerin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz Maddeler halinde

 • Kuru üzüm, muz, portakal gibi yiyeceklerde bulunan potasyum tuzunun vücutta birikmesi halinde de kas güçsüzlüğü, felç, hatta kalp durması bile yaşanabilir. Hastaların özellikle potasyum yükselmesine dikkat etmeleri gerekir. Böbreklerin yetersiz çalışması halinde Kansızlık, kalsiyum eksikliği, kemik direncinin azalması, kemiklerde eğrilme, kırıklar oluşabilir.
 • Uygun tedavi ile böbreği hiç çalışmayan hastalar bile çok rahat ve uzun yaşayabilir. Bu durumda doğru tedavinin ve hasta uyumunun önemi büyüktür. Kronik böbrek yetmezliğinin önemli nedenlerinden ikisi, şeker hastalığı ve yüksek tansiyondur. Bu rahatsızlıkların göz ardı edilmemesi, böbrek yetmezliğine neden olmadan tedavi edilmesi gereklidir.
 • Diyaliz hastalarının, 2 diyaliz arasında 2.5 kilodan fazla almaması da gerekir. Diyalize girerken çok su içen hastalarda tansiyon düşmesi yaşanır ve kas kasılmalarına rastlanır. Hastalar, hemodiyaliz sırasında beslenmeye  dikkat etmelidirler.
 •  Siyah çayı ve kahveyi çok az tüketmeli,
 • Bol su içmeli,
 • Tuzu yemeklerden az miktarda almalı, ekstra tuzluk kullanmalı,
 • Yeterli kalsiyum almalı, aşırıya kaçmamalı,
 • Siyah çay yerine yeşil çay ya da diğer bitki çaylarını tercih etmeli,
 • Alkolden uzak durmalı,
 • Hayvansal kaynaklı protein alımına dikkat etmeli,
 • İdeal ağırlığında olmalı, ani kilo kayıplarından kaçınmalı

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.