Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Bayramda sağlıklı beslenme nasıl olur

23.10.2012
528

Kurban bayramında kesilen kurbanlar, tanıdıklardan, eşten dosttan gelen etler her ne kadar lezzetli olsalar da bunları tüketirken yapılan yanlışlar bayram günlerinde pek çok sağlık sorununun baş göstermesine sebep olabiliyorlar.

Bayramda da sağlıklı bir şekilde beslenebilmek için günlük hayatımızdaki kadar kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Zira özellikle sağlık problemleri olanların bu konuyu ihmal etmeleri ve kendilerini bayramın havasına kaptırmaları oldukça tehlikeli.

Bayram sırasında tükettiğiniz etlerin eğer kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, tansiyona ve benzer rahatsızlıklara sahipseniz yağsız veya az yağlı olarak tüketilmesi önemli. Bayramda et her ne kadar bol olsa da kalp krizi vakalarının pek çoğunun ağır yemeklerden sonra gerçekleştiği akılda tutarak iştahımızı biraz sınırlamalıyız.

Sindirimi zor olan besinlerden olan etleri bayramın ilk gününden pişirip yemek yerine bir iki gün buzdolabında sakladıktan sonra ızgara veya haşlama olarak yemeniz sindirim sorunları yaşamanızı engelleyecektir. Yeni kesilmiş bir hayvan etinin beklemiş etlere göre çok daha zor vücuttan atıldığını unutmayın.

Kabızlık yaşamamak için bayramda sadece etle beslenme değil aynı zamanda sebze tüketimi de gerçekleştirmelisiniz. Böylece vücudunuzda yeterli miktarda posa olacağından boşaltım sorunları yaşama olasılığınız azalacaktır.

Hem de sadece yoğun bir şekilde ete dayalı olan beslenme biçimi vücudunuzdaki asit dengesinin bozulmasına sebep olacağından dolayı çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına ve halsizlik, uykusuzluk gibi belirtilerin görülmesine de sebep olabilir.

Ayrıca ister küçükbaş olsun ister büyükbaş olsun tüm kesilecek hayvanların temiz bir ortamda olması, kullanılan aletlerin dezenfekte edilmesi ve kesimi gerçekleştirenlerin kendi temizliklerine dikkat etmeleri zararlı bakterileri önlemek için elzem denilebilir. Kesim sırasında etlerin herhangi temiz olmayan bir yüzeye değmemesine ve pek çok kişi tarafından dokunulmamasına özen gösterilmeli.

Pişirilen etleri henüz sıcakken tüketmek ve bayram sofrası sohbetleriniz sırasında çok fazla yemeğinizi ihmal ederek soğumasına sebep olmak bakteri ve mikroorganizma oluşumuna davetiye çıkartmaktır. Bu nedenle fazla oyalanmadan yemeğinizi tüketmeli ve sohbetlerinizi bunun ardından gerçekleştirmelisiniz.

Yukarıdaki ufak tefek ve gerçekleştirilmesi oldukça kolay denilebilecek tavsiyelere dikkat ederseniz bayramların güzelliğini muhafaza edebilir ve sorunsuzca sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.kay:kafekadinca

cialis online

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.