Fix Diyet ve Diet Listesi Programı

Balın Kilo Kaybı İçin 6 Etkileyici Faydaları

04.05.2019
216
Balın Kilo Kaybı İçin 6 Etkileyici Faydaları

Balın yararları çoğunlukla çoğu kilo verme programına uygulanır. Kilo vermeye çalışıyorsanız, bal çok yardımcı olabilir, ancak balın kilo vermedeki yararlarını tartışmadan önce, insanların çoğu zaman balla ilgili endişelerinin bir kısmını ele almalıyız.

Birçok insan soruyor: Bal bir tür şeker değil mi? Kilo alımına katkıda bulunmuyor mu? Baldaki kaloriler kilo verme çabalarını olumsuz etkilemez mi?

Balda şeker var. Bununla birlikte, rafine şekerin aksine, bal aynı zamanda faydalı vitaminler ve mineraller içerir. İnsanların yiyeceklerini tatlandırmak için sıklıkla kullandıkları rafine sofra şekeri, “boş kalori” kaynağı olarak kabul edilir;

Normalde şekeri sindirmek için vücutta depolanan vitaminler ve mineraller kullanılır, bu da birçok temel besin kullanır. Bu besinler yağları ve kolesterolü eritmek için esastır, bu nedenle saf şekeri almak bir miktar israf edicidir. Bu nedenle, çok fazla şeker yediğinizde, yalnızca kalori nedeniyle değil, sonraki vitamin ve mineral eksikliğinden de kilo alma eğilimindedir. Bal bu dengeyi [1] dengeler çünkü insanların sınırlı miktarlarda tüketmeleri halinde kilo verme çabalarında yardımcı olan iyi bir besin kaynağıdır, çünkü sonuçta, sadece bir glikoz / şeker kaynağıdır!

Bal, su, enerji, lif, şeker ve çeşitli vitamin ve mineraller sağlar. Demir, sodyum, potasyum, fosfor, çinko ve kalsiyum gibi mineraller içerir. Bal ayrıca, folat, niasin, riboflavin, C vitamini ve B6 vitamini içeren vitaminleri içerir ancak düşük selenyum, protein, lif ve amino asit seviyeleri vardır.

Aşırı kilolu veya obez insanlar için, bal sadece kalp-damar hastalıkları riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ağırlığını da arttırmaz. Bir araştırmanın  bulguları, bal tüketiminin şekere kıyasla kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, şekerle karşılaştırıldığında plazma glikoz seviyelerinde daha düşük bir artışa yol açar. 

Balın Kilo Kaybı İçin Faydaları

Aşağıda belirtilen, balın kilo kaybıyla ilgili en yaygın yararlarıdır.

Bal ve Sıcak Su:Balın depolanan yağı harekete geçirme kabiliyetine sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu yağ günlük aktiviteleriniz için enerji sağlamak için yakıldığında, kilonuzda kademeli bir azalma ve şişmanlık problemlerinden bir rahatlama göreceksiniz.

Balın vücuttaki HDL veya iyi kolesterol seviyelerini pozitif olarak arttırdığı ve ayrıca düzenli bir fiziksel aktivite rutini ve dengeli bir diyetle kardiyovasküler zorlanmayı azalttığı ve daha aktif bir yaşam sürdüğünüz anlamına gelir. Bu, kilo vermeye yardımcı olacaktır çünkü ateroskleroz veya kalp krizi veya inme riski hakkında bir endişe duymayacaksınız. Araştırmalar, 150 ml ılık suda karıştırılmış bal içmenin ( günde yaklaşık bir çay kaşığı yani [6] 5 gram), bu yararlı süreci uyarabileceğini göstermektedir. 

Bal ve Limon Suyu:Bal, ılık suyla ve limon suyuyla (şekersiz veya tuzsuz taze meyve suyu) tüketildiğinde kilo kaybına yardımcı olabilir. Birçok insan bu formülü, gün başında kilo kaybını teşvik etmenin bir yolu olarak içiyor. Bal, birçoğu vücudun metabolizmasına fayda sağlayan 26 amino asit ve yukarıda belirtilen bir dizi değerli vitamin ve mineral ile doludur. Metabolizmayı düzenleyerek, yiyecek sindirilir, özümlenir ve uygun şekilde kullanılır, yağ kullanılabilir enerjiye dönüştürülür. Böylece genel sağlığı iyileştirmek.

Limon suyu bu karışımda ile yüklenir C vitamini temizler ve (aynı zamanda askorbik asit olarak da bilinir),  artar karaciğer fonksiyonu ve yağ metabolizmasını hızlandırır. Ayrıca, limon suyu vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşmak ve bağışıklığı arttırmak için önemli bir antioksidan olan glutatyon fonksiyonunu arttırır.

Limon suyunun kilo verme güçlerini balın metabolizmasını teşvik edici etkileriyle birleştiren bu iksir, günde bir kez içilirse, size çekici sonuçlar verebilir.

Bal ve Tarçın:Bir başka popüler tarif ise tarçın ile bal ve ılık suyunu birleştiriyor. Araştırma çalışmaları, tarçın kullanımının kilo kaybı için faydalı olduğunu göstermektedir.

Bir çay kaşığı tarçın tozunu bir çorba kaşığı bal ve bir bardak (150ml) ılık suyla karıştırın. Bu malzemeleri iyice karıştırın ve aç karnına iç.

Tarçın ayrıca kan şekeri seviyeleri ve glikoz metabolizması üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Yüksek kan şekeri seviyeleri vücutta yağ depolanmasının artmasına neden olabilir, bu nedenle tarçın kilo kaybının bu yönü üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Balın metabolizma gücü ile birlikte, bu karışım kilo kaybı çabaları için güçlü bir destek olabilir.

Araştırmalar, bu karışımın kilo vermeye nasıl yardımcı olduğunu açıkça açıklamadı, ancak birçok kişi düzenli tüketiminden olumlu sonuçlar aldığını iddia ediyor.

Hazırda Bekletme Diyeti:Her yıl çıkan yeni diyetlerle, hangisinin vücudunuza ve kilo verme çabalarınıza fayda sağlayacağını bilmek zordur. Kış uykusuzluk diyetinin kilo vermek için bir yönü yatmadan önce bir kaşık bal (5 gram) tüketmektir. Siz uyurken, bal  karaciğer fonksiyonunu uyarmaya devam edecek  ve sisteminizde bulunan bir dizi stres hormonunu hafifletecektir. Adından da anlaşılacağı gibi, sağlıklı ve rahat bir şekilde kış uykusuna yatmanıza yardımcı olur.

Sindirim geliştirir:Bal senin artırır sindirimi senin statik ağırlığını azaltmada yardımcı olabilir, sindirim sisteminde. Bu nedenle, yemekten sonra, özellikle büyük bir öğün yedikten sonra, 45 dakika ila 1 saat ara ile tüketilebilir.

Şeker yerine:Bal, şeker için iyi bir alternatiftir. Çay ve limon suyu gibi farklı içeceklerde kullanılabilir. Diğer gıda maddeleri arasında, şeker yerine tatlılarda ve kreplerde kullanılabilir. Biri, ilave besinler, iyi tat ve daha düşük ağırlık kazanma riski için bir yulaf ezmesine veya bir fıstık ezmesi sandviçine bal ekleyebilir.

Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 8 haftalık bir klinik denemede, balın diyabetik hastaların vücut ağırlığı ve kan lipitleri üzerinde yararlı etkiler sağlayabildiği bulundu. Bununla birlikte, hemoglobin A1C seviyelerini arttırdı. Bu nedenle diyabetik hastalar tarafından bu yemeğin dikkatli bir şekilde kullanılması önerilir.

Birçok insan kilolarını azaltmak için yemek yemeyi bırakır, ancak bu potansiyel olarak tehlikeli bir uygulamadır. Kalorileri, vitaminleri, mineralleri ve lifi almanın birincil yolu olan yeterince yiyecek yemiyorsanız, bağışıklık sisteminiz zayıflar.

Her zaman hatırla

Kilo verme programınız daima sadece kalori alımını azaltmaya değil, tüm besin maddelerinin uygun alımını sağlamaya odaklanmalıdır. Ayrıca, istenen sonucu elde etmek için sağlıklı bir diyetle birlikte düzenli egzersizlerle günlük yakma kalorilerinizi de arttırmalısınız. Kilo kaybı aşamalı bir işlemdir; zararlı olabilecek hızlı yollar aramayın.

Not: Uygun bir yemek planı için daima kalifiye bir diyetisyen veya beslenme uzmanına danışın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.